Editorial: Komu není shůry dáno, musí občas pochopit

26.02.2018

S dětmi chodíme pravidelně cvičit. Týden co týden sleduji jejich počínání přes prosklenou stěnu. Instruktorka v jedné sérii předvede pět po sobě jdoucích cviků a děti je pak postupně několikrát opakují. Když si vše osvojí, jdou na další sérii.

Přes sklo to všechno vypadá jednoduše, proto nechápu, proč je pro děti občas obtížné cviky zopakovat a vydržet ve skupince dětí, ve které mají cvičit. Stačí se přece soustředit. Když vidím, že tomu tak není, zaťukám jako správná máma (stejně jako ostatní správné mámy) na sklo a ukazuji jim, kde je jejich skupinka a co mají dělat.

V pololetí měly děti speciální lekci, ve které měly předvést vše, co se naučily, a my jsme si to měli vyzkoušet s nimi. Nejdřív děti, pak my. Výsledek? Zjistila jsem, že mi nefunguje krátkodobá paměť - nepamatuji si pět po sobě jdoucích cviků, přestože když nám je instruktorka ukazovala, věděla jsem, co mám dělat! Po tom, co jsem si stoupla na kladinu a snažila se velmi ladně a velmi pomalu dojít na její konec, jsem si uvědomila, že se bojím výšek. Nově jsem zjistila, že mám i poruchu pozornosti. Občas jsem se ztratila a netušila jsem, ve které skupince mám cvičit. Ještěže mám syna, který mě na to hlasitě přede všemi upozornil :). Když jsem stála ve finále před hrazdou, uklidňovala mě instruktorka: "Nebojte, já vám pomůžu, uděláme výmyk společně.‟ Změřila jsem si její drobnou postavu vs. svoji výšku a váhu a zhodnotila jsem, že fakt není vhodné zabít synovu nejoblíbenější instruktorku přímo před jeho očima, a s díky jsem odmítla.

Když jsme jeli domů, uvědomila jsem si, jak náročná jsem na své děti, co všechno po nich chci, aby zvládaly, a jak jsou úžasné, že to dokáží, a rozhodla jsem se, že už nikdy nebudu v tělocvičně ťukat na sklo a radit jim, co mají dělat.

P.S. Nebojte, mé pochopení mi jako správné matce vydrželo jen tři týdny.

Jana Militká                                                                                                                                        šéfredaktorka