Ztráta libida

Text: SOFIE
19. června 2017 | 00:00

Přestala jste mít chuť na sex? V dnešní době stresové to není nic neobvyklého. Právě stres bývá jednou ze zásadních příčin, proč se vám nechce. Dobrou zprávou ale je, že se s tímto nepříjemným problémem dá něco dělat. Libido, tedy chuť na sex, je u každého člověka jinak rozvinuté. A rozdíl je i mezitím, jak ho prožívají muži a jak ženy. Zatímco muži mají touhu poměrně konstantní, u žen křivka sexuálního apetitu kolísá v závislosti na menstruačním cyklu. Někdy jsou ale důvodem poklesu libida i další potíže.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Co se děje?

Při ztrátě libida je v první řadě důležité zjistit, jaký problém se za ní skrývá. Může se totiž jednat pouze o přechodnou záležitost. Máte moc práce, anebo jste naopak o zaměstnání přišla, tento stav ovlivňuje i nemoc, smrt blízkého člověka, jakákoli dlouhodobě nepříjemná a neřešitelná situace, která vám způsobuje stres, do níž patří i partnerské neshody. Snížení libida, naštěstí přechodné, často pociťují ženy po porodu a ty, které kojí. To je dáno hormonálními změnami. A hormony jsou důvodem, proč absence chuti na sex trápí i ženy v období menopauzy. Jenže aby to nebylo tak jednoduché, důvodem nedostatku libida může být i neschopnost dosáhnout orgasmu v delším časovém horizontu. Potíže v sexu ovlivňuje rovněž kouření a nadměrné pití alkoholu. Leckdy stačí zamyslet se nad tím, odkdy máte v posteli chuť jen na pořádný spánek. Jakmile odhalíte podstatu problému a vyřešíte ho, budete se do postele těšit opět nejenom na spaní. Tento krok neodkládejte. Jde totiž o to, že i když se jedná o váš problém, významně se dotýká i vašeho partnera. A pro žádného muže není příjemné, když ho žena v posteli odmítá. Mohlo by se také stát, že ve chvíli, kdy se konečně „dáte dohromady“ zjistíte, že už není koho potěšit.

Porucha sexuální touhy

V souvislosti se snížením nebo úplnou absencí sexuální touhy se můžete setkat s pojmem frigidita, jenž bývá definován jako nedostatek sexuální potřeby. Žena, která trpí frigiditou, má obvykle o sex nulový zájem a v některých případech jí může být tato aktivita dokonce odporná. Pokud by ale přesto chtěla vyhovět svému partnerovi, většinou musí použít lubrikační gel, protože jinak pro ni bude sexuální styk nepříjemný a spojený i s bolestí. Při ztrátě libida se totiž téměř anebo vůbec neprodukuje vaginální tekutina, poševní sliznice je suchá a snadno může dojít k jejímu poranění. A je jasné, že takový stav ženě neprospívá ani po psychické stránce a její situaci nijak nezlepšuje.

Ach ty ženy

Ženská psychika je poměrně složitá. Stačí, aby se v harmonickém celku pokazila třeba ta nejmenší součástka, a tento nesoulad se může projevit třeba právě nechutí k sexu. Ženy si často berou spoustu věcí k srdci. Neustále je rozebírají, dovolí jim, aby je zcela pohltily a jakékoli vybočení nejenom z normy, ale především z jejich představy o dokonalosti je pořádně rozhodí. V obdobnou chvíli je sex to poslední, na co by chtěly myslet.

Přehodnoťte život

Možná jste si před pár lety užívala sexu ostošest a teď se přinutíte ke styku sotva jednou za měsíc. Pokud cítíte, že to není správné, i s ohledem na partnera, je čas zamyslet se nad stylem vašeho současného života. Zkuste se přestat trápit věcmi, které nemůžete změnit. Pomáhá pozitivní přístup a odstranění příčin stresu. Jestliže například pracujete v zaměstnání, kde panuje nepříjemná atmosféra a které vás nebaví, poohlédněte se po jiné práci. Nehrajte si doma na uklízečku, kuchařku, pradlenu i chůvu. Do domácích povinností zapojte partnera a podle věku i děti. Najděte si koníčka, při kterém se perfektně odreagujete a odpočinete si.

Zapojte pohyb

S chudí na sex souvisí dostatečně vysoká hladina testosteronu. Znovunastartování libida proto pomůžete pravidelným pohybem, nejlépe posilováním a budováním svalové hmoty. Zatěžováním svalů se totiž zvyšuje produkce testosteronu.
Sport má také řadu dalších pozitivních účinků, které nepřímo zlepší váš sexuální život. V kombinaci pohybu a zdravé stravy se zbavíte přebytečného tuku a tedy nadváhy, která bývá zabijákem sexuálního apetitu. Vaše tělo se stane pružnějším, získáte větší výdrž při zátěži a nebudete tolik unavená. Tím, jak se bude vaše fyzická kondice zlepšovat, zlepší se i vaše sebevědomí, nálada a pocítíte příval energie. K tomu připočítejte fakt, že zhubnete, zpevníte se, takže budete vypadat lépe. To už přece stojí za to, abyste vyrazila ještě dnes do posilovny anebo nazula sportovní boty a šla si zaběhat.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Soutěže a výherci

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Pozvánka

WORLD OF BEAUTY & SPA 2017 JARO v předjarním týdnu 10. a 11. března 2017... více

Zbavte se hladu

Základem slova hladovka je slovo hlad. Chcete-li zhubnout, částečná hladovka.... více

Obývák na zahradě

Zahrada u domu neplní jen funkci užitkovou, ale také relaxační. V horkých letních dnech... více

Vůně Maďarska

Nevíte, kam se vydat? Pak navštivte živelné a temperamentní Maďarsko. V zemi čardáše... více

Rozšířené póry

Hormonální změny, znečištěné ovzduší, únava a stres, s tím vším musí naše pleť denně... více

Antibiotika

Trápí vás bolest v krku nebo chcete předejít nemoci? Zkuste přírodní antibiotika... více