Zahrada za oknem

Text: SOFIE
3. května 2017 | 09:00

Toužíte po krásném okně plném květin, které budou slastně přijímat sluneční záření? Vytvořte si truhlíky, které přidají na kráse vašeho domova, garáži či přístřešku. Každý balkón, terasa nebo okna si zaslouží trochu barev a proměnit se v oázu zeleně, vůní a květů. Pokud se rozhodnete, že se pustíte do jejich výzdoby, zvolte místo klasického květináče samozavlažovací truhlík, díky kterému už se nemusíte bát, že květiny zapomenete zalít.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Jak osadit truhlík

Je snadné sledovat obrázky krásných truhlíků, ale horší je to opravdu dělat. Předtím, než začnete je důležité vybrat si typ květin, vhodnou zeminu, hnojiva, vymyslet zalévání a další maličkosti.

Estetika na prvním místě
Aby truhlík rozzářil vaše okno, je zapotřebí vymyslet, jaké květiny zvolíte a také jakou kombinaci barev. Je přece hezké, když květiny barevně ladí a nabízí tak pohled, který vás pohladí na duši. Vzhledem k tomu, že se blíží jaro, doporučujeme svěží odstíny.

Příprava truhlíku
Připravte si truhlík, který buď koupíte vcelku, nebo si ho budete muset složit. Nezapomeňte po složení připevnit nožičky, které vyrovnávají sklon nerovnoměrného parapetu, aby voda nestékala dolů. Určitě se poohlédněte po dostatečném množství zeminy a spočítejte si, kolik sazenic budete do truhlíku potřebovat. Sazenice by od sebe měly být vzdáleny asi deset centimetrů.

Nepodceňujte kontrolu sazenic
Při kupování sazenic si řádně prohlédněte jejich zdravotní stav. Rozhodně by neměly být zvadlé, žluté, vytáhlé nebo přelité. Pokud si je domů přinesete zvadlé, ponořte je do vody. Po vyklepnutí z květináče se podívejte na kořeny, zda jsou v pořádku – hlízy nesmí být napadeny plísní ani hnilobou.

Sázení hlíznatých begónií
Truhlík naplňte zeminou a na povrch položte narašenou hlízu klíčkem nahoru, mírným tlakem ji zatlačte do substrátu a na závěr zasypte zeminou. Hlízy však nemohou být hned zasypány, jedna třetina musí vyčnívat ven. Až vyraší, můžete zeminu doplnit.

Jak sazenice zasadit
Truhlík naplňte zeminou, rukou vyhlubte jamku a sazenici do ní vložte. Dávejte pozor na správné rozprostření kořenů, aby se nezkroutily nebo nebyly pomačkané. Sázejte je podle toho, jak byly v květináči, nebo podle toho, jak hluboko v zemi původně byly. Zeminu na závěr přihrňte ke krčku sazenice a mírně ji přimáčkněte.

Zalít a je hotovo
Hotový a osazený truhlík zalijte a hlídejte hladinu vody podle vodoznaku. Truhlík připevněte na vámi vybrané místo, ale pozor, v prvních dnech je důležité, aby byl ve stínu, než se rostliny ujmou.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Soutěže a výherci

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Bolest hlavy

Je jenom málo potíží, které vám znemožní jakoukoli fyzickou i duševní více

Antibiotika

Trápí vás bolest v krku nebo chcete předejít nemoci? Zkuste přírodní antibiotika... více

Udělejte revizi!

Trička a oděvy, které jsou vidět, si na sebe kupujeme neustále. více

Stylové batohy

Inspirujte se novou kolekcí batohů Eastpak na léto. Batohy jsou lehoučké a... více

Je to ten pravý?

Poznala jste muže s velkým M a přemýšlíte o tom, zda právě s ním máte strávit zbytek... více

Navlékněte plaveky

Známe to snad skoro všechny. Vysněná dovolená se blíží, zaručená dieta opět více