Záchvaty přejídání

Text: SOFIE
26. dubna 2017 | 09:00

Přejídání je psychické onemocnění, které se řadí mezi poruchy příjmu potravy. Jeho záchvaty nejsou o nedostatku vůle, obezitě nebo slabosti. Jde o nutkavou potřebu jíst větší množství jídla bez nutnosti hladu, která je podmíněna psychologickými aspekty. áchvatové přejídání postihuje všechny věkové skupiny a je charakterizováno pravidelnými záchvaty, kdy během krátké doby dojde k pozření velkého množství jídla spojeným s pocity ztráty kontroly.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Nemoc je tak silná, že nemáte čas přemýšlet ani nad tím, jaké jídlo vybíráte, a jíte vše, co se vám dostane pod ruce. Jídlo vám ovládá život.
Objevilo se u vás záchvatovité přejídání? Pak si položte otázku, co se ve vašem životě změnilo a jak se aktuálně cítíte, protože emoce, které potlačujeme, se mohou drát na povrch v neočekávaných formách a jednou z nich mohou být právě nezkrotné chutě. Jedná se o snadno dostupný zdroj uspokojení, který vám jen stěží může někdo odepřít – na rozdíl od jiných zdrojů spokojenosti a štěstí.

Není přejídání jako přejídání

Každý se občas přejí, třeba na rodinné oslavě nebo o Vánocích, ale to neznamená, že trpíte záchvatovým přejídáním. Záchvatové přejídání je totiž pravidelné a může být spojeno se stresem, depresí a nízkým sebevědomím, negativními emocemi a odmítáním vlastního těla. Důležité však je, že je léčitelné.

Přejídání neznamená vyšší hmotnost

Od bulimie se záchvatové přejídání liší tím, že po záchvatu nenásleduje zvracení a postižení si nepomáhají užíváním projímadel. Přejídání nemusí být doprovázeno nadváhou nebo obezitou, může jím klidně trpět i žena s normální váhou.

Přejídání se střídá s dietou

Během nemoci se střídá období diet a přejídání. Můžete několik týdnů držet dietu a mít pocit, že je všechno v pořádku, ale nakonec vaše sebekontrola selže a nastane období přejídání. Tyto extrémy se mohou střídat i během jediného dne. Ráno začnete dietní snídání, u oběda ještě vydržíte a večer sníte, na co přijdete. Druhý den to samé. Dostanete se tak do začarovaného kruhu, ze kterého je velmi obtížné vyváznout, naštěstí to ale není nemožné. Když se začnete věnovat pravidelnému a kvalitnímu stravování, měla byste vám podařit záchvatům předcházet.

Spouštěčem není hlad

Záchvatové přejídání nespouští hlad, ale nutkavá chuť k jídlu, která je způsobena řadou podnětů. Mezi ty nejčastější vnější patří stereotypní chování, které v nás automaticky vyvolává chuť. Vždyť s jídlem máme podvědomě spojenou řadu prožitků, emocí a potřeb… Přejídání proto není projevem slabé vůle, ale výsledkem souhry psychologických a fyziologických faktorů.

Příčiny přejídání


Biologické příčiny
Přejídání mohou způsobit biologické abnormality, například když hypotalamus špatně přenáší informace o sytosti a hladu. Další je možná genetická mutace, která způsobuje závislost na potravinách

Psychologické příčiny
Deprese a přejídání jsou propojené víc, než si myslíte. Snížené sebevědomí, nespokojenost a osamělost mohou taktéž přispět k přejídání.

Sociální a kulturní příčiny
K přejídání může přispět i sociální tlak a kritické komentáře ohledně křivek vašeho těla.

Důsledky přejídání

Přejídání vede k široké škále emocionálních, sociálních a fyzických problémů. Můžete začít být přecitlivělá na stres, trpět nespavostí, depresí a úzkostmi. Neobvyklé nejsou ani myšlenky na sebevraždu.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Soutěže a výherci

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Bolest hlavy

Je jenom málo potíží, které vám znemožní jakoukoli fyzickou i duševní více

Život bez sexu

Žili spolu, milovali se, spali spolu. Láska mezi nimi kvete dál, ovšem pouze ta... více

Vytáhněte baleríny

Naše nožky přes zimu trpí v neprodyšných kozačkách, sněhulích, pohorkách či lyžácích více

Stylové batohy

Inspirujte se novou kolekcí batohů Eastpak na léto. Batohy jsou lehoučké a... více

Je to ten pravý?

Poznala jste muže s velkým M a přemýšlíte o tom, zda právě s ním máte strávit zbytek... více

Antibiotika

Trápí vás bolest v krku nebo chcete předejít nemoci? Zkuste přírodní antibiotika... více