Vůně Maďarska

Text: SOFIE
17. července 2017 | 09:00

Nevíte, kam se vydat? Pak navštivte živelné a temperamentní Maďarsko. V zemi čardáše, papriky a lázní si užijete zábavu i odpočinek v každé roční době. Balaton, guláš, čabajka a příšerný jazyk. To jsou synonyma, která si většinou vybavíme, když se řekne Maďarsko. Jenže Maďaři dali světu také zápalky, žárovku s wolframovým vláknem nebo střídavý proud.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

A víte, že díky jistému Károly Simonyiovi můžeme psát ve Wordu a počítat v Excelu? Jak je tedy vidět, výrok sapera Vodičky z Haškova Švejka ,,že každej Maďar může za to, že je Maďar,“ se nezakládá na pravdě. Nicméně pravdou je, že Maďaři jsou sví, a tak často působí i v lecčems svérázné Maďarsko.

Trocha zeměpisu i historie

Asi netřeba připomínat, kde se nachází Maďarsko, které ještě před třiadvaceti lety bývalo naším sousedem. Když se ovšem podíváte na mapu historického Uherska, jehož jsme byli také součástí (díky tomu máme s Maďary víc společného, než by se mohlo na první pohled zdát), zbyla z něj přibližně třetina. Po první světové válce části území přešly pod okolní státy, takže značné maďarské menšiny najdete na Slovensku, v Rumunsku, Slovinsku nebo na Ukrajině. Maďarsko leží v Panonské pánvi, je proto hlavně rovinaté. Hornatý je pouze kus severní částí, do kterého zasahuje výběžek Karpat. Významnou oblast, rozkládající se hlavně na jihu země, představuje Velká uherská nížina. Dochovaly se v ní totiž zbytky původní středoevropské stepi, které se říká puszta. Dnes je zde národní park Hortobágyi a oblast patří pod ochranu UNESCO díky velkému množství různých druhů zvířat, která zde žijí, a vlastně i pastevectví, jež historicky utvářelo ráz puszty. Pár menších pohoří se zvedá také kolem největšího jezera Balatonu ležícího na jihozápadě země.

Perla na Dunaji

Hlavní město Budapešť má mnoho dalších synonym. Šarmantní, elegantní, gastronomická, lázeňská, historická... Přitom právě z historického hlediska je ještě poměrně mladá. Vznikla totiž až roku 1873 sloučením tří měst Budína, Starého Budína a Pešti. I díky tomu se rozkládá na obou březích Dunaje. Budínská část, které vévodí kopec Gellért s citadelou a sochou sv. Gellérta, si zachovala historický ráz. Najdete zde hradní vrch Várhegy s mohutným královským palácem. O kus dál se nachází Rybářská bašta s jezdeckou sochou sv. Štěpána a Matyášův chrám, jeden z nejzajímavějších kostelů v Maďarsku. Ten prošel řadou stavebních změn, v minulosti býval dokonce mešitou a korunovačním kostelem uherských králů.
Pešti dominuje budova Parlamentu, která má 700 místností a je považována za jednu z největších vládních budov v Evropě. Nepřehlédnete ani kopuli Baziliky sv. Štěpána, která dostala jméno po prvním uherském králi a světci Štěpánovi. Co byste v Budapešti neměla vynechat, je procházka po Váci utca, nejstarší budapešťské nákupní třídě, klikatící se v pešťské části. Pokud si chcete užít kouzlo bulváru, kde to tepe pouličním ruchem, bezpočtem kaváren, restaurací a obchodů, vyrazte na Andrássyho třídu. Ta je spolu s Budínským hradem součástí světového dědictví UNESCO. Až vás při toulkách rozbolí nohy, zastavte se v proslulé cukrárně a kavárně Gerbeaud, která se nachází na Vorosmartyho náměstí v centru města. Gerbeaudovy řezy a skvělá káva vám spolehlivě vrátí vydanou energii...

Maďarské moře

Tak se říká Balatonu kvůli jeho rozloze. Je to totiž největší jezero ve střední Evropě. Zabírá plochu 600 km2, je dlouhé 78 km a v nejširším místě měří 15 km. Severní pobřeží Balatonu je vhodné pro zdatné plavce, jelikož zde není pozvolna klesající dno. Přesně naopak je tomu na jihu, kde musíte ujít i několik set metrů od břehu, abyste si mohla zaplavat. Na druhou stranu je to vhodná destinace pro dovolenou s malými dětmi. Do Balatonu vybíhá kouzelný poloostrov Tihany, který patří díky své poloze, přírodě a zajímavým historickým památkám k nejnavštěvovanějším místům na Balatonu. Za prohlídku stojí stejnojmenné město Tihany a benediktinské opatství, které zde bylo založeno už v roce 1055. Do dnešních dnů se z něj dochovala jenom krypta s ostatky krále Andráse I. Kryptu chrání barokní kostel z 18. století, kde můžete vidět vzácné dřevoryty. Na Tihany se nachází muzeum pod širým nebem, kde si lze prohlédnout památkově chráněné domy, které bývaly součástí původní rybářské vesnice. Západní část poloostrova tvoří přírodní chráněné území s vzácnými druhy rostlin a zvířat. Atrakci představují poustevnické jeskyně, ve kterých žili mniši vyhnaní ze svých původních klášterů.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Soutěže a výherci

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Večerní šaty

Uvolněnost dlouhých splývavých sukní, které se při chůzi elegantně vlní, podtrhujíce... více

Pozvánka

WORLD OF BEAUTY & SPA 2017 JARO v předjarním týdnu 10. a 11. března 2017... více

Vytáhněte baleríny

Naše nožky přes zimu trpí v neprodyšných kozačkách, sněhulích, pohorkách či lyžácích více

Zahrada za oknem

Toužíte po krásném okně plném květin, které budou slastně přijímat sluneční záření? více

Obývák na zahradě

Zahrada u domu neplní jen funkci užitkovou, ale také relaxační. V horkých letních dnech... více

Navlékněte plaveky

Známe to snad skoro všechny. Vysněná dovolená se blíží, zaručená dieta opět více