Vše o orgasmu

Text: SOFIE
1. června 2017 | 09:00

Sex rovná se orgasmus – kdyby tohle byla pravda, nebylo by popsáno tolik papíru o tom, jak a kde orgasmus hledat. I když existuje mnoho druhů orgasmu, není neobvyklé, že někomu se této rozkoše dostává stejně jako šafránu... Cesta k orgasmu nebývá jednoduchá. Otázkou je, zda to nevyplývá z historicky doložených faktů o popírání tohoto prožitku. Dnes už víme, že sex přináší úlevu nejenom po stránce tělesné, ale i duševní. Nebylo tomu tak ale vždycky.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Ženy, které trpěly nedostatkem tělesných rozkoší, byly už ve starém Řecku považovány za nemocné. „Nemoc“ dostala název ženská hysterie, přičemž slovo hysterie odkazuje v překladu z řečtiny na dělohu, která byla podle starověkých lékařů jejím původcem. Jako první ji popsal zakladatel medicíny Hippokrates. Tenkrát se předpokládalo, že děloha putuje tělem a způsobuje řadu problémů, od nervozity, podrážděnosti, nespavosti přes neustálé myšlenky na sex až po tíživé pocity ve spodní části břicha. Tehdejší lékaři na ni předepisovali různé terapie, pro vdané ženy pohlavní styk, pro svobodné a vdovy uzavření manželství a v určitých případech pánevní masáž, jejíž výsledkem měl být „záchvat“, po kterém se ženě uleví.

Co je orgasmus

Bývá popisován různě. V zásadě je to výsledek sexuální reakčního cyklu, který se skládá ze 4 částí: vzrušení, plató, orgasmus neboli vyvrcholení a uvolnění. Pokud se dostaví, provází ho intenzivní fyzická rozkoš, při níž dochází k opakovaným rychlým svalovým stahům v dolních pánevních svalech, které obklopují pohlavní orgány. Orgasmus mohou doprovázet další mimosmyslové reakce jako svalové křeče v dalších částech těla a vydávání zvuků. Při mužském orgasmu dochází k ejakulaci, výronu semene. Ta ale není podmínkou k jeho dosažení. Vzhledem k tomu, že orgasmus umí člověka fyzicky „zničit“, následuje po něm značná únava vyžadující odpočinek. Tento efekt má na svědomí uvolnění hormonu prolaktinu.


Ne každému je dáno

Ženy mají cestu k orgasmu komplikovanější. Dokonce existují takové, které tohoto uvolnění nedosáhnou nikdy. Možná pro někoho překvapivě jenom necelých třicet procent žen prožívá orgasmus při každém styku nebo alespoň téměř při každém. Důvodů, proč to většině žen nejde vůbec, anebo alespoň tak často, jak by si představovaly, je mnoho. Na vině může být rodina, ve které vyrůstaly a kde sex, orgasmus a třeba masturbace byla sprostá slova. Často je příčinou i nedostatečná informovanost o tom, jak tělo funguje po sexuální stránce. Velkým problémem bývá trauma se sexuálním podtextem, jež si ženy přinášejí do vztahu.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Soutěže a výherci

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Tetování na obtíž

Jména bývalých lásek, nepodařené výtvory od nešikovných rádoby... více

Večerní šaty

Uvolněnost dlouhých splývavých sukní, které se při chůzi elegantně vlní, podtrhujíce... více

Život bez sexu

Žili spolu, milovali se, spali spolu. Láska mezi nimi kvete dál, ovšem pouze ta... více

Pod jednou střechou

Jak to vypadá, když žijí v jednom domě tři generace a proč to zpravidla nedělá dobrotu?... více

Stylové batohy

Inspirujte se novou kolekcí batohů Eastpak na léto. Batohy jsou lehoučké a... více

Obývák na zahradě

Zahrada u domu neplní jen funkci užitkovou, ale také relaxační. V horkých letních dnech... více