Obývák na zahradě

Text: SOFIE
3. července 2017 | 09:00

Zahrada u domu neplní jen funkci užitkovou, ale také relaxační. V horkých letních dnech tak nabízí možnost pohodlného odpočinku. Obývák pod hvězdami – to je letní pobývání na terase nebo zahradě u domu. Dny nemusíte trávit uvnitř rozpálených čtyř stěn, ale naopak v příjemném chládku a na čerstvém vzduchu. Taková pohoda ale vyžaduje důkladnou přípravu.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Začněte od podlahy

Pokud váš venkovní obývací prostor navazuje na francouzské okno u bytu nebo domu, dá se předpokládat, že ven budete chodit v pantoflích nebo dokonce bosi. To vyžaduje příjemnou podlahu. Nejčastěji se používají dřevoplastová prkna, která mají dlouhou životnost a velmi dobře se ošetřují.

Pohodlný nábytek

To, jaký nábytek si vyberete na terasu, hodně záleží na tom, kolik jste ochotni do něj investovat a zda ho máte kam uskladnit na zimu. Důležitou roli hraje i velikost terasy. Kromě pohodlí k sezení, případně k ležení totiž potřebujete i dostatečně velký pochozí prostor – obecně se doporučuje alespoň 80 cm široká ulička mezi jednotlivými kusy nábytku. Také je dobré si říci, kolik lidí se bude v takovém „obýváku“ běžně scházet, a podle toho vybírat počet kusů nábytku. Jestliže k vám čas od času zavítá větší návštěva, uvažujte například o stohovatelné sedačce, z níž se dá vysunout další díl, který ve více lidech poslouží jako lavice k sezení.


Co užijete

Ve venkovním obývacím prostoru by vám rozhodně neměl chybět stůl a pohodlná křesla, případně sedací souprava s podsedáky. Jde ale o to, co budete na terase během dne i za vlahých večerů dělat. Zařizujete si ji hlavně pro relaxaci a posezení s přáteli u skleničky vína? Pak sáhněte po nízkém stolu a sedačce s hlubším posezem, která poskytuje zádům odpočinkovou polohu v mírném záklonu.
Jestliže chcete na terase především stolovat, budete potřebovat kvalitní stůl a pohodlné židle. Při dostatku prostoru se zamyslete i nad kvalitní houpačkou, která nepředstavuje pouze vybavení pro děti. Houpání je totiž příjemně uklidňující.
Určitě se bude hodit zahradní box pro uložení sedáků, dek, polštářů nebo rozečtené knihy. Pokud nemáte terasu pod střechou, budete potřebovat stín. Ten se dá nejjednodušeji získat s pomocí slunečníku. Vybírejte dostatečně veliký s pevnou základnou, nejlépe naklápěcí. Pak existuje takzvaná clona neboli plachta, jejíž jednotlivé konce se zachytí do upínacích šroubů nebo kotvící tyče, záleží na výrobci, upevněných na stěně domu, v zemi či kdekoli jinde dle potřeby. Finančně nákladnější, ale nejúčinnější je zastřešená pergola nebo markýza. 


Odolné materiály

Ať už vybíráte nábytek, stínicí techniku nebo novou podlahu, neměli byste se řídit cenou, protože zdánlivě levný produkt se vám může ve výsledku dost prodražit. Ještě stále se najdou příznivci plastového nábytku, který je sice dnes už podstatně kvalitnější a navíc se prodává v různých barevných modifikacích. Je to ale pořád jenom plast, který špatně odolává přírodním podmínkám, zejména slunci a mrazu, a také mechanickým vlivům.
Velmi pěkně vypadá nábytek z umělého ratanu. Jenom je třeba dát si pozor na to, jakou má konstrukci. Vyhněte se dřevěné, která ve venkovních podmínkách přežije sotva jednu sezónu, navíc má nízkou nosnost, a sáhněte po hliníkové. Pokud se rozhodnete pro ratan, zajímejte se rovněž o kvalitu a životnost výpletu.
Do minimalisticky laděné zahrady nebo na terasu se bude hodit nábytek z hliníku. Zde si ale dejte pozor na tloušťku stěny trubek, která by měla činit alespoň 1,2 mm. Takový nábytek vám vydrží léta, musíte ovšem počítat s tím, že nepříjemně chladí. V tomto ohledu si příliš nepolepšíte ani s ocelovým nábytkem, ten vás bude díky vodivosti tepla v chladnějších dnech studit, v horku naopak pálit.
Vlastně ani není divu, že nejoblíbenější je dřevo coby přírodní a pocitově teplý materiál. Mezi levnější patří smrk a naše borovice. Připlatíte si za odolnější a pevnější materiály, jako jsou dub, buk nebo severská borovice, která se od naší liší vyšší hustotou a tím i větší odolností a tvrdostí. Na špičce stojí exotické dřeviny, zejména teak.
Při koupi se zajímejte o to, jak nábytek nejlépe ošetřovat a zda je možné ho nechat celoročně venku, případně pod plachtou, anebo jestli je lepší ho na zimu uložit do sucha.
 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Soutěže a výherci

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Pozvánka

WORLD OF BEAUTY & SPA 2017 JARO v předjarním týdnu 10. a 11. března 2017... více

Záchvaty přejídání

Přejídání je psychické onemocnění, které se řadí mezi poruchy příjmu potravy.... více

Antibiotika

Trápí vás bolest v krku nebo chcete předejít nemoci? Zkuste přírodní antibiotika... více

Stylové batohy

Inspirujte se novou kolekcí batohů Eastpak na léto. Batohy jsou lehoučké a... více

Rozšířené póry

Hormonální změny, znečištěné ovzduší, únava a stres, s tím vším musí naše pleť denně... více

Spalující vášeň

Žádné vztahy, žádná láska, pouze sex. Jaké jsou výhody a nevýhody sexu na jednu... více