Jak nadchnout děti pro vycházku

Text: Sofie
14. listopadu 2016 | 09:00

Děti, které tráví většinu dne v uzavřených místnostech, jsou nejen ošizené o zajímavé zážitky, ale chybějící kontakt s přírodou má nepříznivý vliv i na jejich kreativitu, hrubou motoriku a sociální dovednosti. Proto je na nás, dospělých, abychom je brali do přírody co nejčastěji. Přinášíme rady, jak zabavit děti při podzimní i zimní vycházce.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Psychologové mluví o tom, že u dnešních dětí dochází k odcizení od přírody v důsledku současného životního stylu. Děti tráví většinu dne ve školkách, školách, hernách, domů je pak rodiče přepravují auty nebo prostředky hromadné dopravy. Na pobyt venku už nezbývá čas. Jenže přirozený kontakt s přírodou je důležitý pro dětskou kreativitu, hrubou motoriku i sociální dovednosti. Proto bychom měli hlavně o víkendech využít každou volnou chvilku a vydat se s dětmi ven. To nebývá problém za hezkého počasí, ale na co je nalákat teď na podzim, když se ochladilo, je pošmourno a navíc často prší?

„Mně osobně se nejvíce na výletech s dětmi osvědčily dvě věci – vyvolat u nich zájem o přírodu a okolní svět a zapojit je do nějaké bojovky. Když dětem ukážete často snadno přehlédnutelné věci a jevy z přírody a názorně jim je popíšete, získáte si jejich plný zájem na dlouhé minuty, někdy i hodiny. Když jsou děti příliš rozjívené a běžné fígle s ukazováním veverek, vlnek na hladině či roztodivných hub nezabírají, je na čase vytáhnou větší kalibr – a sice bojovku. Dá se hrát budkovaná (počítají se budky na stromech, kdo první vidí, získává bod), hledají se houby nebo se hádají názvy stromů… Ovšem někdy ani to nezabere a pak se musí hledat poklad, anebo soutěžit o pamlsky,“ prozrazuje své osvědčené fígle Vít Hruška z outdoorového portálu 4camping.cz, který nabízí veškeré vybavení do přírody.

Kompas místo navigace

Výlet do přírody je také skvělou příležitostí, jak děti nejen rozpohybovat, ale naučit je i něco nového a podpořit jejich zručnost. Proto je dobré vybavit se na vycházku pomůckami, které děti zaujmou a zabaví. „My nikdy nevyrážíme bez míče a bez starého pečiva na krmení kachen a ryb na rybníku. A všichni jsme vybaveni krokoměry, abychom si mohli na konci cesty porovnat, kolik jsme toho nachodili,“ svěřuje své tipy Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz a jedna z organizátorek projektu Děti na startu, jehož cílem je podpořit pohybovou aktivitu dětí.
Vít Hruška ji ještě doplňuje: „Doporučuji vzít s sebou kromě fotoaparátu i dalekohled, s nímž je pozorování přírody mnohem zajímavější, a samozřejmě kompas. Říkám dětem, že je fajn, když máme v mobilu navigaci, ale bylo by hloupé neumět se orientovat podle obyčejného kompasu. A ještě si dovolím přidat jednu radu – teď na podzim bývá brzy tma, proto se vyplatí vybavit sebe i děti čelovkami, díky nimž bude návrat domů nejen bezpečnější, ale ještě dobrodružnější.“

Zdroj: www.4camping.cz

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Soutěže a výherci

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Pozvánka

WORLD OF BEAUTY & SPA 2017 JARO v předjarním týdnu 10. a 11. března 2017... více

Pod jednou střechou

Jak to vypadá, když žijí v jednom domě tři generace a proč to zpravidla nedělá dobrotu?... více

BioAroma

Krétská, 100% přírodní, ručně vyráběná kosmetika BioAroma vyvinula sérum proti... více

Obývák na zahradě

Zahrada u domu neplní jen funkci užitkovou, ale také relaxační. V horkých letních dnech... více

Ztráta libida

Přestala jste mít chuť na sex? V dnešní době stresové to není nic neobvyklého. Právě... více

Ranní osvěžení

Máte za sebou probdělou noc, před sebou pracovní den a právě přemýšlíte, jak vyhnat... více