Ekzémy u dětí

Text: SOFIE
14. června 2017 | 09:00

Dětské ekzémy jsou nepříjemná kožní onemocnění. Existuje jich celá řada a často se objevují nečekaně, někdy jenom jednou v dětství, jindy dítě trápí až do puberty nebo celý život. Většinou se jedná o alergické projevy, kontaktní dermatitidy anebo také o atopický ekzém. Rozpoznat, o jaký kožní problém se jedná, nemusí být snadné ani pro lékaře. Často se hledání příčiny zánětlivých reakcí kůže změní v detektivní pátrání.

Hodnocení:

Tiskni článek

Pošli článek

Řeklo by se, že jde jenom o vyrážku, ale pro malé dítě představuje leckdy horor. Podle typu ekzému se děti neustále škrábou, kvůli tomu špatně spí, mohou mít zvýšenou teplotu, častěji se u nich projevují nevolnosti. Při viditelné formě ekzému si v kolektivu špatně hledají kamarády a bývají terčem posměšků.

Co je ekzém

Pod názvem ekzém se skrývá souhrnné označení několika různých kožních chorob. Ty se liší podle způsobu vzniku, tedy faktoru, který je vyvolal, a také průběhu a léčby. Obecně se ekzém projevuje červenými skvrnami, pupínky, které svědí. Je to zánětlivá reakce kůže na přítomnost nebo působení nějaké dráždivé látky. Vyskytuje se napříč populací, ale nejčastěji jím trpí děti.

Klasický ekzém

Odborně bývá označován jako kontaktní dermatitida nebo kontaktní ekzém. Je to projev zvýšení citlivosti na určitou látku. Není bez zajímavosti, že se může projevit až po delším časovém období, takže si postižený člověk nespojí dohromady jádro problému s výskytem tohoto onemocnění. Bývají jím postiženi hlavně dospělí, kteří nosí různé ozdoby, náušnice, prstýnky, hodinky nebo piercing. U dětí často vyvolají reakci látky obsažené v kosmetice.
Popsat projev kontaktního ekzému není snadné, protože hodně záleží na látce, která ho vyvolala, a na imunitě dítěte. Akutní ekzém vytváří na kůži zarudlé plochy, na kterých jsou patrné puchýřky. Ty čas od času prasknou a místo začne mokvat. Nakonec se vytvoří stroupek a vše se zahojí. Jestliže nedojde k odhalení příčiny tohoto typu dermatitidy, stav může přejít do chronického, kdy je kůže téměř trvale červená, zhrublá a odlupuje se. Ekzém samozřejmě svědí, a to jak akutní, tak chronická varianta.

Kdy navštívit lékaře

Jestliže má vaše dítě vyrážku, která trvá déle než dva dny, nezlepšuje se, ale naopak zhoršuje, rozhodně vyrazte k odbornému lékaři – dermatologovi. Jedině ten určí, o jaký typ ekzému se jedná, a může zahájit cílenou léčbu. Počítejte s tím, že lékař bude chtít znát denní průběh aktivit dítěte. Co jí, pije, jak se stravuje, jakou kosmetikou ho ošetřujete, ale také třeba s jakými hračkami si hraje nebo z jakého materiálu nosí oblečení. Do výčtu je důležité zahrnout všechno, protože i zdánlivě nevinná maličkost může být právě onou žábou na prameni, která způsobuje jeho zdravotní problémy.
Součástí ekzému může být také infekce různého charakteru. Ta se zjišťuje stěrem z ložisek ekzému anebo odběrem odloupávající se kůže. Jestliže se nepřijde na to, co vyvolává potíže, provádí se také alergologické vyšetření. 

Průběh léčby

Nejprve je třeba odstranit z dosahu dítěte látku, případně materiál, který potíže vyvolává. Kůže se začne zvolna hojit a ekzém postupně zcela vymizí. To je optimální situace. Často je ale nutné sáhnout po speciálních mastičkách nebo krémech, které tlumí například svědění. Jde o to, aby si děti ekzém dále nerozškrábávaly, protože do drobných ranek si mohou snadno zanést infekci a proces hojení se nejenom zpomaluje, ale také komplikuje. Často tak vznikají i jizvy, které dítěti zůstávají celoživotně. Léčivé preparáty obvykle obsahují dehet, kyselinu salicylovou nebo zinek. V akutní fázi ekzému lékaři někdy nasazují kortikoidy. K tomu dochází ale až po komplexním zhodnocení stavu dítěte.
To, zda se dítě obtíží zbaví, záleží na tom, jak rychle se lékařům podaří odhalit příčinu problémů, i na konkrétním alergenu a možnosti vyhýbat se mu. Kromě kosmetiky mohou alergické reakce vyvolávat třeba lepidla nebo barvy, kterými jsou slepené a spojené hračky, vadit dítěti může guma, ale také třeba zdánlivě obyčejná náplast.

Moje dítě je atopik

Atopický ekzém se objevuje již v raném věku dítěte. I když jeho přesná příčina není známá, jedním z významných faktorů jsou vrozené dědičné dispozice. Pokud máte vy i váš partner atopický ekzém, existuje více než osmdesátiprocentní pravděpodobnost, že ho bude mít i vaše dítě. Jestliže má atopický ekzém pouze jeden z vás, pravděpodobnost, že ho dítě zdědí, je přibližně padesátiprocentní. Atopie se objevuje u kojenců a dětí. V této souvislosti se můžete někdy setkat s označením dětský ekzém. Se vznikem ekzému souvisí také vnější prostředí, prach, pyly, roztoči, ale třeba i alergie na různé potraviny. Poměrně často se přidružuje průduškové astma a alergická rýma. Atopický ekzém může v dětství vymizet, zato astma, případně alergická rýma zůstávají. Někdy se ale stane, že se atopický ekzém přenese i do dospělosti.

« předchozí strana 1 2

 

Přihlášení | Registrace

Zapomněla jste heslo?
koupit časopis

Soutěže a výherci

Už víte jak se vám bude dařit tento týden? 

Novinky

Večerní šaty

Uvolněnost dlouhých splývavých sukní, které se při chůzi elegantně vlní, podtrhujíce... více

Pod jednou střechou

Jak to vypadá, když žijí v jednom domě tři generace a proč to zpravidla nedělá dobrotu?... více

Záchvaty přejídání

Přejídání je psychické onemocnění, které se řadí mezi poruchy příjmu potravy.... více

Udělejte revizi!

Trička a oděvy, které jsou vidět, si na sebe kupujeme neustále. více

Spalující vášeň

Žádné vztahy, žádná láska, pouze sex. Jaké jsou výhody a nevýhody sexu na jednu... více

Navlékněte plaveky

Známe to snad skoro všechny. Vysněná dovolená se blíží, zaručená dieta opět více